2012. április 27., péntek

Csíkos szelet - torta


Az eredeti recept a No Salty-ról:
hozzávalók 4 főre
A tésztához:
  • 3x1,5 dl tejföl
  • 3x1 tojás
  • 3x1 mk szódabikarbóna
  • 3x5 ek liszt
  • 3x5 ek kristálycukor
  • 5 ek kakaópor
  • 5 ek darált mák
  • 5 ek darált dió

A krémhez:
  • 1 l tej
  • 8 ek búzadara
  • 2 cs vaníliás cukor
  • 25 dkg vaj
  • 25 dkg porcukor
elkészítés
  1. Egy egész tojást habosra keverünk 5 ek kristálycukorral.
  2. Hozzáadunk 1,5 dl tejfölt, 5 ek lisztet és a mk szódabikarbónát. Simára keverjük, végül hozzáadunk 5 ek darált diót.
  3. A masszát a kibélelt tepsibe öntjük, majd megsütjük.
  4. Elkészítjük a következő tésztát, de abba mákot teszünk.
  5. Jön a harmadik tészta kakaóval.
  6. A krémhez megfőzzük a darát a liter tejben, jó sűrűre, majd lehűtjük.
  7. Kikeverjük a margarint a porcukorral, és a kihűlt darához adjuk.
  8. Abban  tepsiben, amiben sütöttük a tésztákat, összeállítjuk a sütit, egy tészta és krém addig, míg elfogy mindenünk.
sütési hőfok: 200°C
sütési mód: alul-felül sütés
tepsi mérete: 24x32 cm

Nálam:
Úgy 2/3-a készült. Az alap 1 egész tojás, plusz 1 fehérje, és 1/2 sárgája volt. Ehhez kb 9 evőkanál cukrot, 1,5 kisdobozos tejfölt,  8 evőkanál lisztet tettem. 3 fele vettem a tésztát - egyikbe majdnem 3 evőkanálnyi mák került, másikba ugyanennyi dió, a harmadikba kb 2 evőkanálnyi kakaópor és pár löttyintésnyi tej. Három sütőpapírral bélelt alumíniumtálcácskában sütöttem meg őket. Az elgondolás jó volt, viszont az ilyen kis mennyiségű tésztát a papír igencsak megemeli, úgyhogy széltében-hosszában-magasságában amorf vmivé deformálódott lapokat sütöttem. Ekkor lettem kész a napraforgó formázásával, és az azzal járó sírógörccsel, így ezen már egész könnyen túltettem magam.. éppúgy mint azon, h a tejbegríz kifutott a mikróba. A lapok legnagyobb dudorait próbáltam levágni, majd beleuntam. Elkezdtem összeállítani - majd megtámogatni a krémen szétcsúszkáló lapokat. Az éjszakát a hűtőben töltötte. Reggel nagyjából négyszög alakúra vágtam, tetejére csokimázat tettem, oldalát krémmel kentem, és feldíszítettem.






Töpörtyűs napraforgó


Az eredeti recept Limarától:
Hozzávalók:
  • 660 g finomliszt
  • 1 tojás
  • 1 tojás sárgája
  • 1 dl olaj
  • 2 ek. burg.pehely (elhagyható vagy 1 ek. tejporral helyettesíthető)
  • 1 ek. cukor
  • 1,5 tk. só
  • kb. 4 dl tej
  • 4 dkg friss élesztő
Kenéshez:
  • 5-6 dkg olv. vaj
A tetejére:
  • 1 tojás
  • napraforgó, len,-szezámmag
A tészta hozzávalóit a kenyérsütőgép üstjébe készítjük és a 20 perces dagasztás programmal összeállítjuk. Kikapcsoljuk a gépet (vagy áttesszük a tésztát egy kelesztőtálba) és 30-35 percig hagyjuk kelni.
Lisztezett felületre borítjuk és két egyforma darabba vágjuk. 
Az egyik tésztát 5 egyforma részre osztjuk és egyenként gömbölyítjük. 
Hagyjuk pár percig pihenni.
Addig a másik tésztát vesszük elő. Leválasztjuk az egy negyed részét, cipót formázunk belőle, félretesszük, ez lesz a kalács közepe. A maradék háromnegyed részt szintén öt egyenlő részre osztjuk és gömbölyítjük.
Hagyjuk pihenni.
Elővesszük az első öt tésztagombócot. Egyesével egy kb. 22-23 cm átmérőjű kört nyújtunk belőle. 
Az elsőt rögtön sütőpapírra helyezzük. Megkenjük olvasztott vajjal. 
Kinyújtjuk a másodikat is és az első tetejére helyezzük. Megkenjük, erre jön a harmadik lap, azt is megkenjük, erre a negyedik, amit szintén megkenünk. Az utolsó lapot nagyobbra nyújtjuk, akkorára, hogy a négy réteg oldalát is befedje.
A tészta közepét nyolc részre vágjuk, úgy, hogy körben egy cm szélességben egyben hagyjuk.
A cikkeket kihajtjuk.
Most az öt kisebb gombócot nyújtjuk, kenjük, és rétegezzük, pont úgy, mint az előzőt, de csak 14-15 cm átmérőre.
Ha készen van, akkor a már kihajtott tészta közepébe helyezzük. 
A közepét ugyanúgy, mint az előzőt, nyolc részre vágjuk, a szélén egy centimétert egyben hagyva. A bevágásokat úgy végezzük, hogy az előző sor kihajtott szirmai közé essenek ezek a belsők.
Ha kész a bevágás, akkor óvatosan ezeket is kihajtjuk. A közepébe helyezzük a félretett cipót. 
A kalácsot a sütőpapír segítségével sütőlemezre helyezzük. Én a tepsi hátulján sütöttem, hogy a széle ne nyomja el.
Letakarjuk és 30 percig hagyjuk kelni. Ezalatt a sütőt előmelegítjük 180 fokra.
A megkelt tésztát egy egész, felvert tojással lekenjük. A közepét és a szirmokat megszórjuk napraforgó,-len,-vagy szezámmaggal.
Sütési ideje kb. 30-35 perc, 10-15 perc után ha nagyon pirulna egy fóliát kell ráteríteni.
Langyosan a legfinomabb, de szerintem némi tölteléket is elbírna. Akár mákot, diót vagy akár sajtot vagy medvehagymát.
Nálam:
Fele adag készült (15 kanál sima liszt, és 1,5 kanál rétesliszt), a tésztába tettem sütőport is. A kinyújtott lapokat nem olvasztott vajjal kentem, hanem töpörtyűkrémmel (tömlős töpörtyűkrém (500 g) + tejföl (1/2 kisdobozos)) - jóó vastagon.. asszem ez volt az oka, hogy nem lehetett formázni, vágni: kenődött, lágy volt az egész.. most épp a hűtőben kel - borzalmasan ronda, a sírógörcs kerülget a látványától..!



Reggelre vmivel jobban nézett ki:


A reggeli sütés hátulütője, h ilyenkor az emberlánya még nincs teljesen észnél(?).. illetve ébren.. szóval magánál.. A tésztát óvatosan térítettem magához, először szobahőmérsékleten, aztán 50 fokos légkeveréses sütőben, forróvizes lábossal - majd megérkezett Célszemély, felemeltem a hőmérsékletet és megsütöttem a napraforgót. Közben lefedtem alufóliával.


Célszemély első körben: "Mi ez a malomkőnyi izé..?!"
Mondom neki, h mi..
"És hogy kell szeletelni?"
"Passz! Az nem volt az alapreceptben! Én csak csináltam, ami ott volt írva, illetve megtöltöttem töpörtyűkrémmel.."
Szeletel..
"..és hol a töpörtyű?"
Felnézek, épp a közepét boncolja.
"A közepében nincs."
"Miért? Onnan kispóroltad?"
Mondtam már, h egyszer megfojtom..?!
Hogy ízlett-e neki, nem tudom. A tányérjáról eltűnt, amit kiszedett. (A macskáim nem esznek meg semmit a tápjukon kívül, úgyhogy ők biztos nem segítettek az elpusztításában. Viszont a jó időre való tekintettel nyitva van a teraszajtó...) Azóta már én is ettem belőle - többször.. mégis csak este fél 7-kor jöttem rá, h a sütés előtti tojás-kenést elfelejtettem!



2012. április 23., hétfő

Medvehagymás torta(?)


Alaprecept Limarától:
Hozzávalók:
50 dkg finomliszt
1,5 tk. só
1 ek. cukor
1 tojás
0,5 dl olaj
kb. 2,5 dl tej
2,5 dkg élesztő
A tejet meglangyosítjuk, beletesszük a cukrot és belemorzsoljuk az élesztőt. Rövid időre félretesszük.Egy tálba szitáljuk a lisztet, belekeverjük a sót. Közepébe mélyedést készítünk, ide ütjük a tojást, majd a kissé felfuttatott élesztős tejet. Elkezdjük dagasztani, akár kézzel, akár kézi mixerrel (vagy csak egyszerűen az összes hozzávalót a kenyérsütőgép üstjébe mérjük). Amikor a tészta már összeállt és kezd elválni az edény aljától, hozzáöntjük az olajat és azt is beledolgozzuk.
Kelesztőtálban duplájára kelesztjük.Míg kel, elkészítjük a tölteléket:
Kb. 15 dkg főtt sonka
kb. 15 dkg főtt kolbász
2 db főtt tojás
A sonkát, a tojást, és a kolbászt apróra vágjuk, vagy daráljuk és alaposan összekeverjük. Ha kell, kicsit sózzuk, borsozzuk.Egy edényben megolvasztunk kb. 8 dkg vajat.
Egy jó nagy kuglófformát vagy kenyérformát, esetleg két db püspökkenyérformát kivajazunk.A megkelt tésztát enyhén lisztezett felületre borítjuk, a kezünkkel ujjnyi vastag, kb. négyzetformára lapítjuk. 36 darabba vágjuk, úgy, hogy először hosszában, majd keresztben is 6-6 részre vágjuk.
Minden kis tésztadarabot kissé széthúzunk és a közepébe egy teáskanálnyi tölteléket teszünk. Összezárjuk úgy, hogy kis gombócot kapjunk. Megmártjuk az olvasztott vajban, majd az előkészített kuglófformába tesszük. Minden tésztát megtöltünk, vajba mártunk, majd a formába tesszük.A forma csak kb. háromnegyed részig legyen tele. Egy ruhával letakarjuk, és addig kelesztjük, míg a tészta eléri az edény szélét. Ezalatt a sütőt előmelegítjük 180 fokra.
Kb. 40 perc alatt sül pirosra, félidőben, ha szükséges lazán letakarjuk egy alufólia darabbal. Amikor elkészült, pár percig a formában hagyjuk, majd óvatosan egy tálra borítjuk.

Nálam:

Névnapi tortának készül a főnökömnek, aki inkább a sósért nyúl, mint az édesért, ezenkívül imádja a medvehagymát. Sőt! A töltelékbe került, már tartósított medvehagymát is tőle szereztem.. csak épp azt nem tudja, mire kértem... Mikor odaadta az üveget, tréfásan megjegyezte, hogy "de aztán ne egész éjjel süssek..!".. A frászt kaptam ijedtemben, hogy rájött, mire készülök! De talán nem! És nem is sütöttem egész éjjel: fél 9 van, és én már a gép előtt ülök - igaz, a tészta még kel, így a sütés még belenyúlhat az éjszakába..! Meg némileg lelkiismeretfurdalásom is van, mert épp akkor vittem a kolléganőmnek az egyik Debrecenis töltöttzoknit, mikor ő bejött a szobába - Kollegina megkínálta - visszautasította, mondván, ő el van tíltva (saját maga által) a szénhidráttól. Erre én szénhidrátbombát gyártok neki..! (Azért azt halkan megjegyezném, hogy Kollegina két perc múlva azt telelófrálta, hogy finom a töltöttzokni, köszönik szépen, épp a főnökömmel bűnöznek vele... Erről ennyit! Asszem én már nem mosom le magamról, hogy megrontottam a Főnököm!)

Szóval: sós tortát akartam kreálni. Néztem sóspiskóta-sajtkrém történeteket, de... Főnökuram inkább a pogácsákra bukik, így maradtam a keltnél. Sóskalácsot gondoltam tortaformában, medvehagymás töltelékkel. Mondjuk túrósan, feltekerve.. De aztán megláttam Limara formázását, és úgy gondoltam, így még pogácsaszerűbb lesz a dolog. Viszont sikeresen kiszúrtam magammal délután, egy laza mozdulatommal megtorpedózva a bevásárlást, úgyhogy abból kellett garázdálkodnom, ami itthon leledzett - ergo a túrós töltelék kilőve, az élesztő pedig max porállagú... Felfuttattam - de nemigen rohangált a drága... a tészta sem akart összeállni - jóó, az itthon lévő olajkészlet nem tette ki a fél decit, ezért alapból kapott még némi olvasztottzsír-támogatást, de ezenkívül kénytelen voltam még tejet is hozzáadni. És persze tettem bele sütőport is. A töltelék ügyében erősen tanácstalan voltam egy darabig, majd végül beugrott, hogy mi lenne, ha krumplipürét "javítanék fel"... Tehát fogtam a krumplipürépelyhet, kapott forró vizet, hideg tejet, majd az olajban eltett medvehagymát tettem bele - nem tudtam eldönteni, vajon só van-e benne, ezért nem tettem bele pluszban - először.. mert közben elfogyott a töltelékem, így mégegy adagot kevertem, abba pedig tettem némi sót is - hátha... Mindkét adagba került még bors, sajtkrém és tojásfehérje. A 36 darabra vágás nemigen jött össze.. naja, nem erősségem a matematika! Végül lett vagy 50 db, teljesen amorf, és különböző méretű "golyóm", amiket olvasztott margarinba forgattam. (Ezúton jegyezném meg, hogy a margarinok igggencsak vizesek!! Ahogy hűlt, kicsapta a vizet - szerintem több mint fele víz!!) Mivel a tortaformám a munkahelyemen időzik, így egy lábasomat béleltem ki sütőpapírral, amit kikentem olvasztott zsírral. A margarinos gombóckák most éppen ebben kelnek letakarva a konyhában.. én meg azon gondolkodom, nem lenne-e jobb, ha betenném az egészet a hűtőbe, és majd csak reggel sütném meg..
... betettem.


A különböző méretű golyók különböző méretűre nőttek, így nem lett túl egyenletes a teteje. Eredetileg be akartam vonni tejföllel/krémmel, hogy torta-kinézete legyen, de végül erről letettem, hogy künnyebben lehessen szedni/tépni belőle, és hogy ne áztassa el, a lehető legjobban hasonlítson a pogácsára.
Ízlett a kollégáknak, egy morzsa sem maradt, sőt másnap Kollegina érdeklődött, hogy nem maradt-e véletlenül néhány dugi-gombóc...

2012. április 20., péntek

Debreceni Lala


Az eredeti recept Limarától:
Hozzávalók:
1 kis pohár joghurt
2 tojás
csipet só
1 dl tej
1 dl olaj
2 ek. cukor
70 dkg liszt
5 dkg élesztő
A hozzávalókból kelttésztát dagasztok, majd kelesztőtálban duplájára kelesztem. Nekem a tej általában kevés, még szokott kívánni a tészta. Jól formázható, rugalmas, inkább kicsit lágyabb tészta legyen. Míg kel elkészítem a vajat.
Krém:
20 dkg vaj vagy margarin
1 ek. só
A vajat kikeverem a sóval. Nem kell megolvasztani, csak éppne kenhető legyen.Mikor megkelt lisztezett felületre borítom, négy egyforma darabba vágom. Majd ezeket is felezem. Egy tésztát vékony kör alakúra nyújtok, majd megkenem a sós margarinnal. Beborítom egy másik kinyújtott lappal és 16 cikkre vágom. Egyesével feltekerem őket, sütőpapírral bélelt tepsire teszem. Hagyom ismét kelni 15-20 percig, majd 200 fokra előmelegített sütőbe teszem 9 percre.64 db kifli lesz belőle.

Nálam:

Miután rájöttem, hogy csak egy fél kocka élesztőm van itthon, úgy döntöttem, nem keverem szárítottal, inkább csak fél adagot készítek. Így viszont maradt volna fél pohár joghurtom, ezért tej helyett a joghurtban futtattam fel az élesztőt. Viszont dagasztásnál mégis elő kellett vennem a tejesdobozt... Sütőpor is került a tésztába. Miután megkelt, átgyúrtam, és újrakelesztettem. Nyújtottam, csíkokat vágtam belőle, fele csíkot krémmel megkentem, és egy másik csíkkal befedtem. Az immár csíkos (réteges) csíkokkal betekertem 3 db debreceni kolbászt. Folpackkal letakarva mentek a hűtőbe éjszakázni.. A krémben a margarin-só duó egy pici liszttel egészült ki.



2012. április 16., hétfő

Vajdasági sós - medvehagymás és párizsis


A tészta lényegében ismétlés. Most fél adag készült. A liszt fele rétesliszt volt, gondolom ennek volt köszönhető, hogy kellett még plusz tej és olaj. Sütőport most is tettem bele, de sót nem. A töltelékhez megolvasztottam kicsit a margarint, tettem hozzá egy picike lisztet, és úgy kevertem ki a tojássárgákkal (1,5) és a sóval. Most kenhető volt. Az egyik rudat medvehagymával készítettem - a vajkrémre rászórtam, az aprított medvehagymát. A másik rúg felére szintén medvehagyma került, felére pedig párizsi - kislyukú reszelőn lereszeltem, majd belekevertem a vajkrémbe. Tejes tojással kentem le, majd ment a sütőbe, 50 fokos légkeveréssel kb 15-20 percre.. széép nagyra megkelt. Felemeltem a hőfokot 200 fokra, és áttettem alul-felül sütésre. A tepsi alatt ott ücsörgött a vizesedény is.
Kollégáknak ízlett, Jóapámnak nem. Egyesek meg (már) nem mernek nyilatkozni.. báár, szerintem még meg sem kóstolta..






2012. április 13., péntek

Medvehagymás pogácsa


Az eredeti recept a No Salty-n:
hozzávalók 4 főre
2,5 dkg élesztő
1 dl tej
1 kk cukor
40 dkg liszt
25 dkg főtt, áttört burgonya
10 dkg vaj
0,5 dl napraforgó olaj
2 tk só
egy csokor medvehagyma
víz és pirospaprika a kenéshez

A tejet meglangyosítjuk, elkeverjük benne a cukrot, és belemorzsoljuk az élesztőt. Megvárjuk még felhabosodik.
Egy nagy tálba tesszük a lisztet, a főtt, áttört burgonyát, a vajat, az olajat, a sót, és hozzáadjuk a felfuttatott élesztőt és az apróra szelt medvehagymát. Az egészet összegyúrjuk, amíg össze nem áll, majd a robotgép dagasztójával pár perc alatt átdolgozzuk.
Ezután félretesszük 45 percre kelni.
Miután megkelt, jól kilisztezett gyúródeszkán átgyúrjuk, majd 2-2,5 cm vastagra nyújtjuk.
A tetejét bevagdossuk, és kb. 5 cm átmérőjű pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk.
Sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, tetejét pirospaprikás vízzel megkenjük, és további 15 percet pihentetjük.
Előmelegített sütőben pirosra sütjük.

sütési hőfok: 220°C
sütési mód: hőlégkeveréses


Nálam:

A főtt burgonya helyett krumplipüréport tettem bele. Nem akart összeállni! Nagggyon nem!! Rengeteg tejet és olajat, meg langyos vizet adtam még hozzá pluszban, mire tésztaszerű lett az állaga. Kelesztés után, az átgyúrásnál éreztem is, hogy igencsak zsíros a tészta. Formázás, pihentetés. Betettem a sütőbe, majd elmentem megírni egy sms-t. Mire visszaértem, szénné égett...



Pozsonyi kifli


Az eredeti recept a Mindmegettén:
Hozzávalók:
kb. 1x25 darabhoz:
A tésztához:
25 dkg liszt
2,5 dkg porcukor
10 dkg vaj
7 evőkanál tej
1 tasak instant élesztő
1 tojássárgája
A diótöltelékhez (25 db-hoz):
25 dkg dióbél
3 dkg mazsola
15 dkg cukor
1 mokkáskanál reszelt narancshéj
2 evőkanál morzsa
A máktöltelékhez (25 db-hoz):
25 dkg darált mák
15 dkg cukor
2 evőkanál mazsola
1 szegfűszeg
1 mokkáskanál narancshéj
A gyümölcstöltelékhez (25 db-hoz):
30 dkg vegyes cukrozott, szárított gyümölcs
15 dkg piskótamorzsa
Elkészítés:
A lisztet és a porcukrot átszitáljuk, hozzáadjuk az élesztőt. A lisztet a vajjal elmorzsoljuk, hozzáadjuk a tojássárgáját és a porcukrot. Az egészet összegyúrjuk. Ha összeállt, belegyúrunk egy csipet sót, majd fél óráig hűtőben pihentetjük. A diót ledaráljuk. A mazsolát megmossuk. A diótöltelékhez a cukrot 7 evőkanál vízben feltesszük főni, beletesszük a mazsolát és a narancshéjat, ha felforrt, ráöntjük a darált dióra és a morzsára, jól összekeverjük. A máktöltelékhez a cukrot 7 evőkanál vízben feltesszük főni, beletesszük a mazsolát, a szegfűszeget és a narancshéjat, ha felforr, ráöntjük a darált mákra, és jól összekeverjük. A cukrozott gyümölcsöt apróra vágjuk és összekeverjük a piskótamorzsával. Pihentetés után a tésztát 25 egyenlő részre osztjuk. Kevés olajjal kigömbölyítjük, pihentetjük. A kiválasztott tölteléket szintén 25 egyenlő részre osztjuk. A kis tésztákat ovális alakúra nyújtjuk, a tölteléket ráhelyezzük, és kifli alakúra felcsavarjuk. Tojássárgájával lekenjük, megszárítjuk. A sütőt 180 fokra előmelegítjük. A kifliket tojásfehérjével is megkenjük, ismét leszárítjuk, előmelegített sütőben aranysárgára sütjük.Munka: kb. 1 óra 30 percFogyasztható: kb. 3 óra múlva (az omlós tészta élvezhetőbb, ha 1-2 napig hűvös helyen pihentetjük)

Nálam:

Nem instant élesztőt használtam, hanem kb 2 dkg frisset, felfuttatva. Hopp, most látom, a só kimaradt! Tölteléket most nem kellett készítenem, a karácsonyi bejgli töltelékmaradékát szedtem ki a mélyhűtőből. A formázást nem értettem meg igazán. Meg addigra már nagggyon nyűgös voltam.. A hűtőből kivett tészta felét simán csak kinyújtottam, köröket vágtam ki belőle, töltelék, formázás-próbálkozás.. Nem ment! Száraz volt a tészta, nem maradt kifliformájú.. Újra átfutottam a receptet.. A második felet először olajjal megkentem, átgyúrogattam, kinyújtottam egy nagy körré, cikkekre vágtam, töltöttem, feltekertem. Ezek már formatartóbbak lettek, de különböző méretűek, a cikkek nagyságának eltérései miatt.

Kritika: "Ennek olyan a tésztája, mint amit csinálni szoktál! A pozsonyi kifli nem ilyen, az nem ilyen puha, hanem kemény - olyan, mint a bejgli..!" Erős késztetést éreztem, hogy megfojtsam..!!! De megúszta, mert végül azt is hozzátette, hogy "azért nem rossz.. ne osztogasd szét a kollégáid között!.." Na, így már azért más..!!!







2012. április 10., kedd

Dobostorta


5 naaagy tojásból készítettem a lapokat. Egyben sütöttem meg, piskótatekercs-szerűen. Azaz egy nagy tepsibe simítva. A kisült lapot vágtam 6 részre. Ezekből vágtam ki végül a köröcskéket, amiből a tortácska lett. Nem találom, honnan vettem a tészta-arányokat: 6 tojás, 12 dkg liszt, 10 dkg cukor, 5 dkg olvasztott vaj. Hááát.. nagyjából hasonló volt az arány nálam is + vaníliás cukor és sütőpor. 200 fokon sütöttem. Kicsit szalonnás lett - nem érződött, de én láttam a csíkot az elvágott lap közepén.


A krémet már korábban elkészítettem, így most már fogalmam sincs a receptjéről..


A dobosrészt elszúrtam, mert citromlé hiányában feloldott citrompótlót használtam. Látványra klassz lett, de ízre..!!! Keserű!!! Ehetetlenül! A díszítést együtt végeztük az Ünnepelttel.

Húsvéti sonka cipóban


Az eredeti recept a Nem vagyok mesterszakács oldalról:
A kötözött sonkát hideg vízben teszem fel főni, legjobb lassú tűzön, félig lefedve puhára főzni. Idő híján a kuktában való előfőzés ez esetben bocsánatos bűn szerintem. Ugyanakkor a lassan főzött sonka állaga egészen más lesz. A 1 nagy vöröshagymát, 4-5 gerezd fokhagymát, 2-3 babérlevelet és 10 szem feketeborsot teszek a sonka mellé. Amikor megpuhult, hagyom a saját levében kihűlni. A cipóban sütéshez alaposan le kell itatni a sonka levét, így érdemes időben kivenni a főzőlevéből és papírtörlőn időztetni. A lezsírozott, leszűrt füstölt alapléből számtalan nagyon finom leves készíthető, vagy érdemes lefagyasztani későbbi felhasználásra. Mondjuk egy finom pórékrémleves vagy spárgakrémleves főtt sonkacsíkokkal és fürjtojás betéttel kellemes tavaszi ízekben pompázó húsvéti leves lehet. Egy 1,2-1,5 kg-os sonkához fél kg átszitált lisztből készítek kelt tésztát. 2,5 dkg élesztőt felfuttatok 1 dl langyos vízben, egy teáskanál cukorral. További 1 dl langyos vízet, 10 dkg olvasztott vajat, 2 egész tojást, 2-3 csapott teáskanál sót összedolgozok a liszttel és a kovásszal. Huzatmentes helyen, konyharuhával letakarva duplájára kelesztem. Ez után liszttel megszórt deszkán kinyújtom akkorára, hogy kényelmesen becsomagolhassam bele a sonkát. Az illesztések alul és oldalt tegyenek. A két végén a tésztát alá hajtom a göngyölegnek. A fölös tésztát levágom, díszítésként használom fel. Letakarva 30 percig pihentetem, majd kevés tejszínnel elkevert tojássárgájával megkenem és 200 C fokra előmelegített, gőzös (fém tálban 2-3 dl vizet teszek a sütőbe) sütőben körülbelül 40 percig sütöm.

Nálam:

Pácolt, nyers füstölt sonkát vettem - fél kilós volt. A beszerzése hirtelen felindulásból történt, így csak itthon jöttem rá, hogy jólfelszerelt háztartásomból épp csak a vörös-, és a fokhagyma hiányzik a sonkafőzéshez... A fokhagymahiányt megoldottam fokhagymaporral, de a vöröshagymára nem találtam alternatívát. Még a hagymakrémet is bevállaltam volna, de azt sem találtam itthon... Jó, akkor főzöm anélkül!.. negyedóra tipródás (és hagymanélküli sonkafőzés) után aztán mégiscsak úgy döntöttem, inkább hülyét csinálok magamból a szomszédaim előtt, minthogy megkockáztassam a kritikát a Célszemélytől, úgyhogy átmentem vöröshagymát kérni a szomszédba. Így a fazékba végül a sonka mellé került egy fél fej vöröshagyma, fokhagymapor, babérlevél, és őrölt bors is. Kb 3 és 1/2 órát főzőgettem. A levében hagytam kihűlni, reggel kihalásztam, lecsepegtettem. A tésztát is begyúrtam este. Kb a fenti mennyiség felét készítettem el. Tettem bele sütőport is. Dagasztás után ment a hűtőbe, ott éjszakázott. Reggel kivettem, aklimatizálódott vagy másfél órát, aztán belecsomagoltam a sonkát. A megkenésnél tejszín helyett tej és olaj keverékét tettem a tojássárgájához. Sütéskor negyed óra után letakartam alufóliával, és a legvégén még pár percet sütöttem takarás nélkül, majd megspricceltem vízzel, kivettem a sütőből, és ruhával letakartam.

Kritika: felét megette - szó nélkül. Kérdeztem, annyit mondott, "jó". Majd pár nap múlva: "megismételhetjük". ... asszem meg lettem dicsérve!



2012. április 6., péntek

Húsvéti bárány muffin

..és ez lett a kókuszos muffinokból..




A "bunda" zselatinnal megerősített tejszínhab, a fej pedig csokitojás.
Az ötlet Kiddy-től..

2012. április 5., csütörtök

Kókuszos muffin


Az eredeti recept a No Salty-ról:
hozzávalók 4 főre
4 tojásfehérje
15 dkg porcukor
10 dkg finom kókuszreszelék
10 dkg liszt (vagy kókusztejpor)
1 cs sütőpor
1 citrom
7 dkg Rama
10 dkg tejcsoki

elkészítés
A tojásfehérjékből kemény habot verünk, óvatosan hozzákeverjük a porcukrot, a kókuszreszeléket, a lisztet és a sütőport.
A citrom héját lereszeljük, kifacsarjuk a levét, és a tésztához adjuk.
Megolvasztjuk a margarint, ezt is a masszához keverjük.
Muffinformában kb. 20 percig vagy tűpróbáig sütjük. Magában is nagyon finom, de bevonhatjuk olvasztott tejcsokival, és kókuszreszeléket is szórhatunk még rá, a maximális Bounty-hatás érdekében.
sütési hőfok:
180°C
sütési mód:
alul-felül sütés

Nálam:

9 naaagy tojásfehérjéből készült, kristálycukorral. A citrom kimaradt, helyette 1 zacskó vaníliáscukor landolt a tésztában. Papírkapszlikkal sütöttem. 30 muffin lett belőle.

2012. április 4., szerda

és ami kimaradt: levelestésztából muffin és csiga

Sörkifli


Az eredeti recept a Kifőztük magazin áprilisi (nyomtatott) számából:
hmm..a neten nem találom.. most vagy bepötyögöm, vagy...
Hozzávalók 12 db-hoz:
  • 50 dkg liszt
  • 1 csapott evőkanál só
  • 1 kávéskanál cukor
  • 3,5 dl tej (egy része lehet víz)
  • 1,5 dl olaj
  • 2,5 dkg friss élesztő
A tetejére:
  • nagyszemű só
  • magok
Elkészítése:
Belemorzsoljuk a langyos cukros tejbe az élesztőt, és félretesszük. A lisztet a sóval tálba szitáljuk, beleöntjük az élesztős tejet és az olajat, majd lágy tésztát dagasztunk belőle. letakarva duplájára kelesztjük. Ezután lisztezett deszkára borítjuk, ellapogatjuk, és nagyjából 60 cm átmérőjű körré nyújtjuk. 12 körcikkre vágjuk, ezeket kívülről befelé haladva feltekerjük, sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük. 40-45 perc kelesztés után vízzel alaposan megspricceljük, tetszés szerinti magokkal, sóval megszórjuk, és a 200 fokra melegített sütőben 15-20 perc alatt megsütjük.


Nálam:
A tésztába került némi bors is. És megtöltöttem. 4 db-ba vörösboros marhapörkölt maradéka került, 4 db-ba kolbász, a többibe májkrém és sajt. A hűtőben keltek reggelig, akkor a kolbászost megsütöttem (gőzős sütőben), az egyik tálcát pedig a mélyhűtőbe tettem. A másik tálca véletlenül a hűtőben maradt. mire este hazaértem, túlkeltek... óóóriás, lapos pörköltes-kiflik lettek...

Májkrémes