Morgan Kapitány rumtortája
Szamócától
Az eredeti recept:
Hozzávalók (egy 24-26 cm átmérőjű tortaformához):
A vaníliás tésztához: 6 tojás, 6 púpos evőkanál rétesliszt, 5 evőkanál kristálycukor, 1 evőkanál (1 csomag) vaníliás cukor.
A kakaós tésztához: 4 tojás, 4 evőkanál rétesliszt, 4 evőkanál kristálycukor, fél evőkanál cukrozatlan kakaópor.
A vaníliakrémhez: 1 csomag főzős vaníliás pudingpor, 4 dl tej, 5 dkg cukor, 10 dkg vaj.
A csokoládéöntethez: 10 dkg cukor, 1,5 dl víz, 3 evőkanál étolaj, 2 csapott evőkanál cukrozatlan kakaópor, 2 evőkanál rum vagy pár csepp rumaroma.
A rumos öntethez: 2 dl víz, 10 dkg cukor, 10 dkg vaj, 3 dl rum (vagy fél dobozka/üvegcse rumaroma 2 dl vízben feloldva, ha kisgyerekeknek készül a torta). Ehhez a tortához eredetileg egy "Morgan kapitány" nevű rum kell, de ez nálunk nem mindenütt kapható.
A díszítéshez: 4 dl tejszín, 5 dkg cukor, 2 csomag habfixáló, 2 evőkanál rum vagy pár csepp rumaroma.
Ez egy tényleg nagyon rumos torta. De nem tanácsolnám a rum mennyiségének lecsökkentését, mert attól az egész torta éppen a lényegét veszítené el. Aki nem akar alkoholos édességet enni, inkább pótolja a rumot jó minőségű rumaromával. De az erősen rumos íz mindenképpen szükséges ehhez a süteményhez.
A vaníliás piskóta elkészítése
A tojásokat szétválasztjuk. A fehérjékből - fokozatosan hozzáadva a cukrot és a vaníliás cukrot - kemény habot verünk. Ezután, tovább verve a habot, egyenként beledolgozzuk a tojássárgákat is.A lisztet laza mozdulatokkal beleforgatjuk a tojáshabba.
A tésztából egy sütőpapírral bélelt tepsire egymástól kb. 5 cm távolságra habzsákból kb. 3 cm széles csíkokat nyomunk a tepsi egyik végétől a másikig. A csíkokat előmelegített sütőben 200 fokon aranybarnára sütjük. A megsült piskótacsíkokat kihűtjük.
A csíkok sütését addig ismételjük, amíg az összes tészta el nem fogy.
A kakaós piskóta elkészítése
Sütőpapírból 3 akkora négyzetet vágunk, hogy bőven ráférjen egy 24-26 cm átmérőjű kör. A sütőpapírdarabokon körberajzoljuk a tortaformánkat. A sütőpapírokat ezután félretesszük.A tojásokat szétválasztjuk. A fehérjékből - fokozatosan hozzáadva a cukrot - kemény habot verünk. Ezután, tovább verve a habot, egyenként beledolgozzuk a tojássárgákat is.A lisztet összeszitáljuk a kakaóporral és laza mozdulatokkal beleforgatjuk a tojáshabba.
Elővesszük a félretett sütőpapírdarabokat.
Az első sütőpapírdarabot egy tepsibe fektetjük, aztán a tésztából egyenletesen vastag, kb. 1 cm magas korongot kenünk a sütőpapírra a rárajzolt kört kitöltve. A tepsit a tésztakoronggal az előmelegített sütőbe tesszük, és a piskótát megsütjük.
Amíg az első lap sül, előkészítjük a következő tésztakorongot ugyanúgy, mint az elsőt: egy tepsibe fektetjük a sütőpapírt, a rárajzolt körbe kenjük 1 cm magasan a tésztát. Amikor az első lap megsült, a másodikat tesszük a sütőbe. A harmadik tésztakoronggal ugyanígy járunk el.
A megsült lapokat félretesszük.
A vaníliakrémhez a pudingporból a tejjel és a cukorral jó sűrű pudingot főzünk. Amikor megfőtt, belekeverjük a vajat.
A csokoládéöntethez a hozzávalókat a rum kivételével forrásig hevítjük. Aztán levesszük a tűzről, belekeverjük a rumot és félretesszük.
A rumos öntethez szintén felforraljuk a rum kivételével a hozzávalókat. A keveréket három percig együtt forraljuk, aztán levesszük a tűzről, hozzáöntjük a rumot és félretesszük.
A torta összeállítása
Előkészítünk egy 24-26 cm átmérőjű kapcsos tortaformát.
Beleteszünk egy vékony barna piskótakorongot. Erre rákenjük a csokoládéöntet egyharmad részét, majd a vaníliakrém felét.
A sárga piskótacsíkokat kisebb (3-4 centis) darabokra tépkedjük, és az összetépkedett piskóta felét minél szorosabban a vaníliakrémre rakosgatjuk. Ezt megöntözzük a rumos öntet felével.
Ezután megint egy barna piskótakorong, csokiöntet, vaníliakrém, majd a megmaradt összetépkedett sárga piskóta következik. Ezen elosztjuk a rumos öntet másik felét. Rálocsoljuk a csokoládéöntet megmaradt részét. Aztán beborítjuk a megmaradt harmadik barna piskótakoronggal.
Az így összeállított tortát jól lenyomkodjuk, hogy jól összetömörüljön. (Legjobb, ha valami súlyt teszünk rá, és lenyomtatjuk.)
Közben a tejszínből a cukorral és a habfixálóval kemény habot verünk. Belekeverjük a rumot, és bevonjuk vele a tortát. (Ha nem közvetlen fogyasztásra készül a torta, hanem szállítani kell, azt javaslom, hogy hagyományos tejszín helyett Hulala növényi tejszínhabbal vond be.)
A torta tetejét csokoládéforgáccsal és cukorgyöngyökkel díszíthetjük.
Tipp:
Ha nem akarsz piskótarudak sütögetésével vacakolni, akkor semmiképpen nem azt ajánlom, hogy egy nagy kerek piskótakorongot vágj kisebb darabokra a sárga réteghez.
Inkább vegyél néhány csomag babapiskótát, mártsd őket egyenként a rumos öntetbe, és kétszer két rétegben szorosan rakd őket a tortaformába a sárga piskótaréteg helyett (egy lap barna piskóta, csokiöntet, vaníliakrém, két réteg alaposan rumba mártott babapiskóta, megint egy lap barna piskóta, csokiöntet, vaníliakrém, két réteg alaposan rumba mártott babapiskóta, végül a megmaradt csokiöntet és rá az utolsó barna piskótalap).
A lerakott babapiskóta-réteget locsold is meg rumos öntettel (javaslom, hogy ebben az esetben dupla mennyiségű vizet tegyél az öntetbe, mert a babapiskóta több nedvességet szív fel, mint a hagyományos piskóta). Ha babapiskótával csinálod a tortát, legalább egy éjszakára tedd hűtőbe tálalás előtt, hogy a kemény babapiskóta megpuhuljon, és az ízek jól összeérjenek.
Nálam:
A sárga piskóta helyett 2 csomag babapiskótát használtam. Ezért tettem a rumos öntetbe plusz 1 dl vizet - viszont ki is spóroltam belőle 1 dl rumot..