2012. február 27., hétfő

Másik blogról átmásolva - febr.15.: Valentin napra


Hókocka eredeti recept a Süteményeskönyvből:
25 dkg lisztből, 5 dkg vajból, 1 dkg szalalkáliból (kevéstejben feloldva), 3 evőkanál cukorból, egy egész tojásból könynyengyúrható tésztát készítünk. Ezt három egyenlő részre osztjuk,kinyújtjuk, és sütőlemezen kisütjük a 3 lapot.• Krém: 3 dl tejet felforralunk, 3 kanál lisztet 10 dkg porcukrot,3 csomag vaníliás cukrot teszünk bele. Ha kihűlt, 15 dkg vajatkikavarunk és a masszához keverjük. Ezzel töltjük meg a lapokat.Meghintjük porcukorral, egyforma kockákra vágjuk.
Valentin napi hókocka nálam:
Fél adag készült. Piros ételfestékkel szineztem a tésztát és a krémet is - a tésztát szokás szerint túlsütöttem - barna és kemény lett. A szívformát a már betöltött sütiből vágtam ki - előtte egy éjszakát a hűtőben töltött.


Virsliszív tükörtojással eredeti receptje Ágnestől:
Felforrósított olajon vagy vajon süssük meg az egyik oldalukat, majd fordítsuk meg és mindegyik közepébe üssünk egy-egy tojást. Ízlés szerinti keménységűre süssük a tojásokat. Tálalás előtt a fogpiszkálót eltávolítjuk.Maradjon kb. 1-2 cm egyben. Fordítsuk ki a virsli szárakat szív alakúra, és a csücskénél tűzzük őket össze 1-1 fogpiszkálóval.A virsliket hosszában vágjuk ketté úgy, hogy vigyázzunk, ne vágjuk teljesen végig.
Valentin napi virsliszív tükörtojással nálam:
Sriccelt az olaj, ezért lefedtem, így nem lett igazán tükörtojás, csak sült-.


Másik blogról átmásolva - febr.11.: Lala kifli

Az eredeti recept Limarától:
Hozzávalók:
1 kis pohár joghurt
2 tojás
csipet só
1 dl tej
1 dl olaj
2 ek. cukor
70 dkg liszt
5 dkg élesztő
A hozzávalókból kelttésztát dagasztok, majd kelesztőtálban duplájára kelesztem. Nekem a tej általában kevés, még szokott kívánni a tészta. Jól formázható, rugalmas, inkább kicsit lágyabb tészta legyen. Míg kel elkészítem a vajat.Krém:
20 dkg vaj vagy margarin
1 ek. só
A vajat kikeverem a sóval. Nem kell megolvasztani, csak éppne kenhető legyen.Mikor megkelt lisztezett felületre borítom, négy egyforma darabba vágom. Majd ezeket is felezem. Egy tésztát vékony kör alakúra nyújtok, majd megkenem a sós margarinnal. Beborítom egy másik kinyújtott lappal és 16 cikkre vágom. Egyesével feltekerem őket, sütőpapírral bélelt tepsire teszem. Hagyom ismét kelni 15-20 percig, majd 200 fokra előmelegített sütőbe teszem 9 percre.64 db kifli lesz belőle.

Nálam:
Sóból vagy 1/4-1/3 3 evőkanál került bele, és kb 2 löttyintésnyi plusz tej. Az élesztő majdnem kimászott a futtató-tálból, majd a megkelt tészta a tál pereme fölé vagy 8 cm-nyire emelkedett. Részben sósan, részben édesen készült. Az első negyed cipóból sós lett: a margarin-kenés után reszeltsajtot szórtam rá, 8 cikkre vágtam, kockázott bacont tettem a szélesebbik végére, úgy tekertem kiflikké. A második negyed csak margarin-kenést kapott, sajt nélkül. Tölteléknek krumplipürét kevertem össze kolbásszal - felére kentem még mustárt is. Hajtoványnak formáztam a mustárost, a simát lepkének. A harmadik negyed szintén kifliforma lett. Reszeltsajt is került a lapok közé, tölteléke pedig megborsozott krumpipüré, reszeltsajt és kisütött baconkockák (mikróban pár perc alatt "megszabadítottam a zsírjától" - elég szárazak, kemények lettek - nem biztos hogy jó ötlet volt, de féltem, hogy nyersen feltekerve sületlenek maradnak..majd meglátjuk..) Az utolsó negyedből édes lett: a margarin-kenésre (margarin + cukor) kakaóport szórtam-kentem - két lap közé is, és a tetejükre is. Feltekertem, csigákat próbáltam vágni, de kicsi volt a rúd, ezért ferdén vágtam, de úgy nem tudtak felfeküdni a sütőpapírra, ezért a végét lepkének formáztam. Az első negyed rögtön ugrott a sütőbe, a többi formázás után a mélyhűtőbe került. Sütés előtt, és közben kétszer olaj és tej keverékével kentem meg. Pár kiflire tettem még reszelt sajtot is.

Kritika a kakaósra: "tehettél volna bele cukrot is, mert így keserű.. minden falathoz ennem kell édes nápolyit is..!"
Most komolyan: Mi a frásznak töröm magam??!!
és mindeerre mi a reakció? "..csak azért mondom, mert a kritika jobbá tesz!.." - mondjam..??!

 

Másik blogról átmásolva - febr.11.: Fehérvári sütemény


Az eredeti recent a Nosalty-n:
hozzávalók 6 főre• 2 egész tojás• 25 dkg kristálycukor• 20 dkg Rama• 2 csomag vaníliás pudingpor• 2 ek kakaó• 1 csomag mazsola (10 dkg)• 1 csomag ostyalap (10 dkg)
elkészítés1. Egy lábasban a tojásokat és a cukrot elkeverjük. Hozzákeverjük a margarint. Kis lángon, felolvadásig keverjük.2. Hozzátesszük a pudingport, a kakaót és a mazsolát. Jól összekeverjük és levesszük a tűzről.3. Beletördeljük az ostyát. Elkeverjük benne.4. Egy őzgerinc formát alufóliával kibélelünk. Kicsit megnedvesítjük és beleöntjük a masszát. Lenyomkodjuk.5. Egy napig hűtőben érleljük.
Nálam:
1,5 csomag pudingpor és némi keményítő. Szerintem több volt a nápolyi, így kellett még némi olvasztott margarin. Mazsola kimaradt. Nem kis lángon főzögette, hanem mikróban. Nem alufóliát használtam, hanem folpackot, és nem nedvesítettem be.

Másik blogról átmásolva - febr.03.: Kandírozott narancs

Kandírozott narancs


Másik blogról átmásolva - febr.03.: Madártej



Az eredeti recept Horváth Ilonától:
Hozzávalók: 1,5 liter tej, 4 tojás, 15 dkg cukor, 0,5 rúd vanília vagy 1 csomag vaníliás cukor, 1 kávéskanál liszt. A tojások fehérjét 3 kanál cukorral jó kemény habbá verjük. Egy 3 literes lábasban tejet forralunk és a csendesen fövő vízbe vizeskanállal a felvert habból tojásnyi galuskákat főzünk. Egy-szerre csak keveset, hogy hely legyen a növekedésére. Ha jól felemelkedett a hab, megfordítjuk, és másik felét is fél percig főzzük. Szűrőlapáttal szitára szedjük, hogy a tej lecsurogjon. Most elkészítjük a vaníliamártást a tej (azt is adjuk hozzá, ami a habgaluskákból lecsurgott), a tojássárga, a megmaradt cukor, a vanília és a liszt hozzáadásával (lásd Édes mártásoknál).A vaníliamártást üvegtálba öntjük és ráfektetjük a tetejére a habgaluskákat. Kihűtve tálaljuk. Díszíthetjük a habot 2 dkg vé-konyra vágott mandulával, apróra vágott befőtt gyümölccsel vagy 5 dkg cukorból főzött karamellel megcsurgatjuk a habok tetejét. A madártejet karamellmártással is szokták készíteni.
Nálam:
1 tojásból NE próbálj madártejet gyártmányolni!! és ne akarj sűríteni pudingporral! Főleg ne utólag!!!!

Másik blogról átmásolva - febr.03.: Kókuszkocka - javított verzió


Az eredeti recept a Süteményeskönyv - Péter Jánosné gyűjtése - 800 recept című könyvből:
Kókuszkocka (finom sütemény): 20 dkg cukrot, 5 dkg Ráma mar¬garint, 1 egész tojást, 2 evőkanál folyékony mézet habosra ke¬verünk. Majd 1 sütőport 30 dkg liszttel elegyítünk, és a kikavart masszához adjuk. 2 dl tejjel hígítjuk. Kizsírozott, lisztezett tepsi¬be öntjük, és lassú tűznél megsütjük. Sütés után kockákra vágjuk, amikor kihűlt, csokimázba forgatjuk, és kókuszreszelékbe márt¬juk.Máz: 20 dkg margarint felolvasztunk, 6 evőkanál cukrot, 3 evőkanál kakaót, 6 evőkanál tejet keverünk hozzá.
Nálam:
Fele adag készült a tésztából. A tojás kb 1 db 3/4-e volt, a méz szilárdan 1 púpos evőkanálnyi, a margarin lehetett vagy 7-8 dkg, a liszt kb 18 dkg, és a tej is kicsit több - ugyanis mire észrevettem, addigra sikerült a sütőpor több, mint 3/4ét beleszórnom a lisztbe..
A máz részben a múltkorról megmaradt volt, részben pedig ennek a receptnek a fele, illetve még pluszban némi tej, és margarin.
A rengeted sütőportól felpúposodott, kirepedt - nem lehetett kockára vágni, csak amorf darabokra. Viszont csak úgy itta a mázat...!




Másik blogról átmásolva - jan.31.: Kókusz kocka



Az eredeti recept Gabriellától:

Hozzávalók a tésztához: (38x22 cm-es vagy 36x24 cm-es tepsihez)- 40 dkg liszt- 28 dkg cukor- 5 dkg margarin- 3 kanál méz- késhegynyi szódabikarbóna- 1 cs. vaníliás cukor- 1 citrom reszelt héja- 1 tojás- kb. 2 dl tejHozzávalók a krémhez:- 20 dkg margarin- 5 dkg kakaópor- 3 evőkanál rum (ennek hiányában lehet rum aromát használni)- 1 dl tej- 30 dkg cukor+ a "hempergetéshez" 2 kis csomag kókuszreszelék

A tésztához margarint, cukrot, vaníliás cukrot a tojással jól kikeverem, majd hozzáadom a mézet és a citrom reszelt héját, amivel szintén alaposan összekeverem. A lisztet a szódabikarbónával elkeverem és apránként hozzá adom a masszához, amit folyamatosan kevergetek közben. Végül adom hozzá a tejet (annyi tej kell bele, hogy kicsit nyúlós legyen a tészta, bele lehessen a tepsibe önteni, de azért ne folyjon, ne legyen híg). Margarinnal kikent, lisztezett tepsibe öntöm a tésztát, simára elegyengetem és hőlégkeveréses sütőben kb. 180 fokon 25-30 percig sütöm (természetesen lehet sima sütőben is sütni, de annál szerintem kell a 200 fok). Ha kihűlt a tészta, akkor kocka alakúra felvágom (legalábbis próbálom kocka alakúra:). A krémhez a hozzávalókat összeforralom és kb. fél órára félre teszem, addig picit dermed és picit sűrűbb lesz > nem fog besűrűsödni nagyon, csak egy icipicit, hogy a tésztát/a kockákat meg tudjam forgatni benne és ne folyjon le róla az összes krém. Majd meghempergetem a kókuszreszelékben. Hideg helyre tesszük (akár hűtőbe) 1-2 órára, hogy picit megdermedjen/összeálljon, és az ízek "összeérjenek".
Nálam:
Fele adag készült. Lapos, borzasztó tömör lett a tészta - nagggggyon kevés volt a szódabikarbóna szerintem! Nem szívta fel a mázat!! Bár a máz harmada kifutott a mikróba, így is vagy harmada megmaradt. Még nem tudom, mennyire itatta át a csoki, majd kóstolás után...
...semennyire!!!!

Másik blogról átmásolva - jan.29.: Gyors és omlós sajtos pogácsa


Az eredeti recept a femina.hu-ról:
Hozzávalók:
50 dkg liszt
25 dkg vaj
20 dkg reszelt sajt
2 kávéskanál só
2 dl tej
1 tojás
A vajat olvaszd fel, majd szitáld bele a lisztet. Keverd hozzá a lereszelt sajt felét, a sót és a tejet, majd az egészet gyúrd össze.
A tészta akkor jó, ha nem ragad. Vizezd be a kezed, csípj le egy-egy darabot a tésztából, és formázz belőle golyókat.
Egy tepsit bélelj ki sütőpapírral, és egymástól viszonylag távol helyezd el a kis golyókat.
Kend meg a tetejüket tojással, majd szórd rájuk a maradék sajtot. Melegítsd a sütőt 180 fokra, és 20-25 perc alatt süsd pirosra a pogácsákat.
Ha nemcsak otthoni rágcsálnivalónak készíted, hanem vendégváró falatként, akkor nyújtsd ki a tésztát lisztezett deszkán, pogácsaszaggatóval szaggasd ki, majd ugyanúgy süsd meg, mint az apró golyócskákat.
Nálam:
Még múlt héten sütöttem. Fél adag készült. Vaj helyett zsír került bele, és tettem hozzá egy fél füstölthúsízű leveskockát is (a tejben feloldva). Sikerült túlsütnöm...baromira kemény, száraz és töredező, morzsalékos lett, szinte lenyelhetetlen..de ízre jó.

Másik blogról átmásolva - jan.28.

Az eredeti recept Limarától:
Hozzávalók:
60 dkg finomliszt
1 tk. só
1 ek. cukor
1 tojás
120 g tejföl
kb. 2 dl tej
2 dkg élesztő
5 dkg puha vaj
Töltelék:
15 dkg vaj
1 ek. liszt

Az összes hozzávalót a kenyérsütőgép üstjébe készítettem, majd a dagasztás programon egy nem túl lágy, jól nyújtható tésztát dagasztottam. A kikapcsolt gépben hagytam pihenni kb. 20 percig.
Míg pihent kikevertem a puha vajat a liszttel.
Ezután a tésztát 2-3 mm vastagra nyújtottam, majd megkentem a lisztes vajjal. A rövidebb oldalától kezdve feltekertem mint egy beiglit. Kettévágtam és egy ruhával letakarva hűvös helyen pihentettem kb. 2 órán keresztül.
Lisztezett deszkán egy-egy 1-2 mm vastag, kb. 30 cm széles téglalapot nyújtottam belőlük.
Pizzavágóval háromszögekre vágtam, csak úgy szemre osztottam fel őket. Egyikre sajt és sonka, másikra kolbász és sajt töltelék került. Sütőpapíros tepsin ismét duplájára kelesztem.Felvert egész tojással lekentem a megkelt kifliket, tetejüket reszelt sajttal megszórtam és 180 fokos sütőben kb. 20 perc alatt szép pirosra sütöttem.
A megformázott tésztát remekül lehet éjszakáztatni a hűtőben, reggel pedig hideg sütőben kell kezdeni a sütést. Nagyszerű tízórai lesz belőle.
Nálam:
Kb 58 dkg liszt + 6 ek burgonyapüré-por, a vaj helyett zsír, az élesztő kb 2,5 g. A tejföl egy 175 g-os doboz 2/3-a. A kenésnél elfeleztem a tésztát: felét lekentem zsír+liszt-tel, felét még plusz reszelt sajttal szórtam meg. A másik fél tészta felét margarinnal kentem, az utolsó darab kenés nélkül maradt. Különböző töltelékekkel töltöttem, és különböző formákra gyártmányoltam őket - csak közben belekeveredtem, hogy melyik milyen tésztából készült..! Lettek: egy-egy darabka vajjal töltött hengerkék; vajdarabbal és sajtdarabbal töltött "táskák"; kolbászdarabkákkal és sajtdarabkákkal töltött kiflicskék; túrós-tejfölös-sajtos töltelékes "hajtoványok"; kolbászos-túrós csigák (kolbász, túró, tejföl, sajt, zöldfűszeres ételízesítő granulátum, tojás) állítva és fektetve; túrós-sajtos batyuszerűségek; és ketcupos "farönkök". Megformázva, lekenés nélkül, folpackkal letakarva éjszakáztak a hűtőben. Reggel az állított csigákat(4 db) és 2 rönköt kisütöttem. Hűtőből ki, kicsit hagyni aklimatizálódni, felvert tojással lekenni, sütni. Kritika a rönkökre: "kicsit kesernyés, vagymi.." És szétrepedtek, kifolyt a ketchup...jó ronda lett! Fénykép nem készült. Az összes többi tésztát tálcástól a mélyhűtőbe tettem pár órára. Aztán külön-külön bezacskóztam a formákat, és lefagyasztottam őket.

Másik blogról átmásolva - jan.22.: Morgan Kapitány rumtortája


Morgan Kapitány rumtortája Szamócától
Az eredeti recept:
Hozzávalók (egy 24-26 cm átmérőjű tortaformához):

A vaníliás tésztához: 6 tojás, 6 púpos evőkanál rétesliszt, 5 evőkanál kristálycukor, 1 evőkanál (1 csomag) vaníliás cukor.
A kakaós tésztához: 4 tojás, 4 evőkanál rétesliszt, 4 evőkanál kristálycukor, fél evőkanál cukrozatlan kakaópor.
A vaníliakrémhez: 1 csomag főzős vaníliás pudingpor, 4 dl tej, 5 dkg cukor, 10 dkg vaj.
A csokoládéöntethez: 10 dkg cukor, 1,5 dl víz, 3 evőkanál étolaj, 2 csapott evőkanál cukrozatlan kakaópor, 2 evőkanál rum vagy pár csepp rumaroma.
A rumos öntethez: 2 dl víz, 10 dkg cukor, 10 dkg vaj, 3 dl rum (vagy fél dobozka/üvegcse rumaroma 2 dl vízben feloldva, ha kisgyerekeknek készül a torta). Ehhez a tortához eredetileg egy "Morgan kapitány" nevű rum kell, de ez nálunk nem mindenütt kapható.
A díszítéshez: 4 dl tejszín, 5 dkg cukor, 2 csomag habfixáló, 2 evőkanál rum vagy pár csepp rumaroma.
Ez egy tényleg nagyon rumos torta. De nem tanácsolnám a rum mennyiségének lecsökkentését, mert attól az egész torta éppen a lényegét veszítené el. Aki nem akar alkoholos édességet enni, inkább pótolja a rumot jó minőségű rumaromával. De az erősen rumos íz mindenképpen szükséges ehhez a süteményhez.

A vaníliás piskóta elkészítése
A tojásokat szétválasztjuk. A fehérjékből - fokozatosan hozzáadva a cukrot és a vaníliás cukrot - kemény habot verünk. Ezután, tovább verve a habot, egyenként beledolgozzuk a tojássárgákat is.A lisztet laza mozdulatokkal beleforgatjuk a tojáshabba.
A tésztából egy sütőpapírral bélelt tepsire egymástól kb. 5 cm távolságra habzsákból kb. 3 cm széles csíkokat nyomunk a tepsi egyik végétől a másikig. A csíkokat előmelegített sütőben 200 fokon aranybarnára sütjük. A megsült piskótacsíkokat kihűtjük.
A csíkok sütését addig ismételjük, amíg az összes tészta el nem fogy.
A kakaós piskóta elkészítése
Sütőpapírból 3 akkora négyzetet vágunk, hogy bőven ráférjen egy 24-26 cm átmérőjű kör. A sütőpapírdarabokon körberajzoljuk a tortaformánkat. A sütőpapírokat ezután félretesszük.A tojásokat szétválasztjuk. A fehérjékből - fokozatosan hozzáadva a cukrot - kemény habot verünk. Ezután, tovább verve a habot, egyenként beledolgozzuk a tojássárgákat is.A lisztet összeszitáljuk a kakaóporral és laza mozdulatokkal beleforgatjuk a tojáshabba.
Elővesszük a félretett sütőpapírdarabokat.
Az első sütőpapírdarabot egy tepsibe fektetjük, aztán a tésztából egyenletesen vastag, kb. 1 cm magas korongot kenünk a sütőpapírra a rárajzolt kört kitöltve. A tepsit a tésztakoronggal az előmelegített sütőbe tesszük, és a piskótát megsütjük.
Amíg az első lap sül, előkészítjük a következő tésztakorongot ugyanúgy, mint az elsőt: egy tepsibe fektetjük a sütőpapírt, a rárajzolt körbe kenjük 1 cm magasan a tésztát. Amikor az első lap megsült, a másodikat tesszük a sütőbe. A harmadik tésztakoronggal ugyanígy járunk el.
A megsült lapokat félretesszük.
A vaníliakrémhez a pudingporból a tejjel és a cukorral jó sűrű pudingot főzünk. Amikor megfőtt, belekeverjük a vajat.
A csokoládéöntethez a hozzávalókat a rum kivételével forrásig hevítjük. Aztán levesszük a tűzről, belekeverjük a rumot és félretesszük.
A rumos öntethez szintén felforraljuk a rum kivételével a hozzávalókat. A keveréket három percig együtt forraljuk, aztán levesszük a tűzről, hozzáöntjük a rumot és félretesszük.
A torta összeállítása
Előkészítünk egy 24-26 cm átmérőjű kapcsos tortaformát.
Beleteszünk egy vékony barna piskótakorongot. Erre rákenjük a csokoládéöntet egyharmad részét, majd a vaníliakrém felét.
A sárga piskótacsíkokat kisebb (3-4 centis) darabokra tépkedjük, és az összetépkedett piskóta felét minél szorosabban a vaníliakrémre rakosgatjuk. Ezt megöntözzük a rumos öntet felével.
Ezután megint egy barna piskótakorong, csokiöntet, vaníliakrém, majd a megmaradt összetépkedett sárga piskóta következik. Ezen elosztjuk a rumos öntet másik felét. Rálocsoljuk a csokoládéöntet megmaradt részét. Aztán beborítjuk a megmaradt harmadik barna piskótakoronggal.
Az így összeállított tortát jól lenyomkodjuk, hogy jól összetömörüljön. (Legjobb, ha valami súlyt teszünk rá, és lenyomtatjuk.)
Közben a tejszínből a cukorral és a habfixálóval kemény habot verünk. Belekeverjük a rumot, és bevonjuk vele a tortát. (Ha nem közvetlen fogyasztásra készül a torta, hanem szállítani kell, azt javaslom, hogy hagyományos tejszín helyett Hulala növényi tejszínhabbal vond be.)
A torta tetejét csokoládéforgáccsal és cukorgyöngyökkel díszíthetjük.
Tipp:
Ha nem akarsz piskótarudak sütögetésével vacakolni, akkor semmiképpen nem azt ajánlom, hogy egy nagy kerek piskótakorongot vágj kisebb darabokra a sárga réteghez.
Inkább vegyél néhány csomag babapiskótát, mártsd őket egyenként a rumos öntetbe, és kétszer két rétegben szorosan rakd őket a tortaformába a sárga piskótaréteg helyett (egy lap barna piskóta, csokiöntet, vaníliakrém, két réteg alaposan rumba mártott babapiskóta, megint egy lap barna piskóta, csokiöntet, vaníliakrém, két réteg alaposan rumba mártott babapiskóta, végül a megmaradt csokiöntet és rá az utolsó barna piskótalap).
A lerakott babapiskóta-réteget locsold is meg rumos öntettel (javaslom, hogy ebben az esetben dupla mennyiségű vizet tegyél az öntetbe, mert a babapiskóta több nedvességet szív fel, mint a hagyományos piskóta). Ha babapiskótával csinálod a tortát, legalább egy éjszakára tedd hűtőbe tálalás előtt, hogy a kemény babapiskóta megpuhuljon, és az ízek jól összeérjenek.
Nálam:
A sárga piskóta helyett 2 csomag babapiskótát használtam. Ezért tettem a rumos öntetbe plusz 1 dl vizet - viszont ki is spóroltam belőle 1 dl rumot..



 

Másik blogról átmásolva - jan.16.

Piramis szelet
Hozzávalók: Tésztához15 dkg liszt12 dkg porcukor6 tojás
Krémhez1 dl tej1 dl tejszín20 dkg Rama20 dkg cukor2 csomag vaníliás cukor10 dkg kakaópor6 cl rum
Bevonáshoz20 dkg étcsokoládé10 dkg Rama
ElkészítésA tojássárgát a porcukorral habosra keverjük, a lisztet, és a kemény tojásfehérjehabot óvatosan belekeverjük.Ramával kikent, lisztezett tepsiben vékony lapokat sütünk. A kihűlt lapokat 6 db 12 cm vastag csíkokra vágjuk. Közben a tejszínt és a tejet felforraljuk a cukorral, vaníliás cukorral, majd hozzáadjuk a kakaóport, és állandó kevergetés mellett jól kiforraljuk. Langyosra hűtjük, majd rummal ízesítjük, és Ramával habosra keverjük. 5 tésztacsíkot összeragasztunk a krémmel. Ügyeljünk arra, hogy a krém és a tészta vastagsága megegyezzen. Az így előkészített tésztát hűtőben pihentetjük, majd hosszában ferdén félbevágjuk. A két fél háromszöget egymás felé fordítva összeragasztjuk a krémmel. A hatodik csíkot egy kevés krémmel megkenjük, majd erre tesszük a piramis formájú süteményt. 25 percre hűtőbe tesszük. Vízgőzön felolvasztott,Ramával elkevert csokoládéval bevonjuk. Mikor a csokoládé megdermedt, óvatosan 1 cm széles szeletekre vágjuk.
Nálam:
3 tojásból sütöttem piskótát a tűzhely tepsijében, légkeveréssel - nagyon kiszáradt!! Kellő mennyiségű kakaópor hiánya miatt 5 dkg kakaó és 5 dkg étcsoki került a krémbe. Finom, de kicsit nehéz lett - ezért felvertem még 1 dl tejszínt, és belekevertem..na, ezt nem kellett volna!!! Kicsapta az egészet!!

Másik blogról átmásolva - jan.14.

Reggeli szívek Illéskrisztől
Az eredeti recept:
Hozzávalók: 1/2 kg sima liszt, 1.5 dl tej, 1 dl langyos víz, 1/2 kocka friss élesztő, 1 evőkanál cukor, 2 mokkáskanál só, 4 evőkanál olaj, 1 evőkanál tejföl vagy tejszín. A lekenéshez: 1 tojás sárgája, 1 evőkanál tej.


Az élesztőt kevés cukros tejben felfuttatjuk. A lisztet tálba szitáljuk, hozzáadjuk a maradék langyos tejet, a vizet, a cukrot, a sót, az olajat, a tejfölt vagy tejszínt és a végén a felfutott élesztőt. Alaposan, hólyagosra kidolgozzuk a tésztát. Ezután letakarjuk és meleg helyen kétszeresére kelesztjük. Mikor megkelt a tészta, akkor liszttel meghintett lapra borítjuk, lazán átgyúrjuk, majd elosztjuk 10-12 darabra. Gombócokat formálunk a tészta darabokból, majd egyenként oválisra nyújtjuk őket. Ezután felcsavarjuk a tésztát, a két végét kicsit hegyesre sodorjuk a kezünkkel. Éles késsel, az egyik végén, kb. 2-3 cm-t kihagyva végig vágjuk. Ezután a két tészta "szárat" egymással szemben, a csücsök felé felcsavarjuk. A kész szíveket, sütőpapírral bélelt tepsibe rakosgatjuk, konyharuhával letakarjuk és még kb. 20 percet kelesztjük.


Nálam:

Fele mennyiségből készült - tejföl és tejszín nélkül, helyette burgonyapüré-pelyhet tettem + még egy kis olajat és vizet. Az oválisra nyújtott tésztára különböző tölteléket tettem: reszelt sajtot, pirított vörösboros hagymát, kolbászt, ketchupot. így 6 db, különböző töltelékes szivecském lett. Este megsütöttem majdnemkészre, így reggel csak színt adva neki, befejeztem a sütést.

2012. február 26., vasárnap

Sportszelet

Az eredeti recept a Mindmegettéről:
Hozzávalók:
35 dkg liszt
15 dkg porcukor
4 dkg Rama margarin
1 tojás
3 evőkanál kakaó
1 kávéskanál szódabikarbóna
3 evőkanál tejföl
A krémhez:
5 dl tej
2 csomag vaníliás puding
15 dkg Rama margarin
15 dkg porcukor
A tetejére:
10 dkg ét tortabevonó
2 evőkanál olaj
Elkészítés:
A 35 dkg lisztet, 17 dkg porcukrot, 4 dkg vajat, 1 tojást, 3 evőkanál kakaót, 1 kávéskanál szódabikarbónát 3 evőkanál tejföllel összedolgozzuk, kinyújtjuk, majd kikent, lisztezett tepsi hátulján 3 lapot sütünk a tésztából. A krémhez a fél liter tejben a vaníliás pudingot felfőzzük. 15 dkg margarint és 15 dkg porcukrot habosra keverünk. Ha a puding kihűlt, a kettőt összekeverjük. Ezzel töltjük a lapokat. A tetejére az ét tortabevonót 2 evőkanál olajjal összeolvasztjuk tűz fölött vagy mikróban, majd a tetejére kenjük. A máz megszilárdulásakor fogyasztható.
Nálam:
A porcukor helyett kristálycukor, kb 5 dkg margarin, és a szódabikarbóna mellé tettem még sütőport is, biztosamibiztos-alapon. Nem állt össze..Tettem még tejfölt..majdnem egy teljes kis doboz belement..majd még némi tej..végül némi csészés margarinkrém is..és mivel így meg ragadt, még liszt..végül csak összeállt..!!! 4 lappá nyújtottam sütőpapíron. A krémbe csokipudingot tettem, a kristálycukrot a pudigfőzésnél (mikróban) tettem bele.Mikor a puding langyosra hűlt, ment bele a margarin, plusz vaníliáscukor (1 zacskó), és kb fél üvegcse rumaroma. A tetejére nem csoki, hanem kakaós máz került: 2,5 ek cukor, 2,5 ek víz, 1,5 ek kakaó, és 2,5 dkg margarin összemelegítve - az eredeti recept szerint..én akkor jöttem rá, h vmit eltoltam, mikor nem akart megkötni..szerencsére még nem öntöttem a sütire - a margarin nálam 5 dkg-ra sikerült... úgyhogy zuttyintottam bele mééég cuktot, és kakaót.. nemtommennyit.. így már besűrűsödött! Reggelre szépen összepuhultak a lapok, megkötött a máz.. szállítás... szeletelés... nagyjából széép, egyforma szeletekre... felszolgálás, dícséret bezsebelése (plusz a köszöntéseké, jókívánságoké)... úgyhogy elfelejtettem lefényképezni! Ha esetleg marad vmi holnap addigra, mire beérek a munkahelyemre (és persze, ha nem felejtem el megint), lefényképezem!

..már csak ezek voltak a tányéron: